شهرکرد

جغرافـــــیا

شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و از شهرهای مرکزی ایران است که در 97 کیلومتری جنوب غربی است

شهرکرد مرتفع ترین مرکز استان در ایران است.

آب و هــــوا

این اقلیم دارای آب و هوای معتدل مرطوب در اکثر فصول و آب و هوای سرد در زمستان است.

زبان و گویش

جالب است بدانید برخلاف حدس مردم مردمان شهرکرد به کردی تکلم نمی کنند.

زبان مردم شهرکردی فارسی است اما به دلیل آنکه مرکز استان است توجه مردمان سرزمین های مجاور را به خود جلب کرده است و به طور کل از ویژگی های بارز آن مهاجرپذیر بودن است به همین سبب مردمی با گویش ها و زبانهای مختلف را شامل می شود. بسیاری از اقوام عشایر در این سرزمین علی الخصوص منطقه کوهرنگ سکونت دارند که به زبان لری بختیاری تکلم می کندد. هرچه از شهرکرد به سمت اهواز و خوزستان بیشتر پیش برویم شاهد برهای بیشتری می باشیم.

جاذبه های دیدنی

این سرزمین اماکن باستانی و جاذبه های طبیعی بسیاری را درون خود جا داده است که از جمله ی آن :

گرداب بن در شهرستان بن- پل زمانخان در شهرستان سامان– تونل کوهرنگ، آبشار کوهرنگ، چشمه دیمه در کوهرنگ -دشت لاله های واژگون در کوهرنگ – دره عشاق در شهرکرد – سد زیبای زاینده رود می توان نام برد.

همچنین سرچشمه ی اصلی زاینده رود از این شهر آغاز و تا اصفهان ادامه می باید.

تور رفتینگ

در سفر به شهرکرد جذاب ترین تفریح عمرتان را میتوانید تجربه کنید؛ رفتینگ یا همان قایقرانی بر موج های سفید از جذاب ترین ورزش ها و تفریحات است که در چهارمحال بختیاری که رودخانه هایی چون زاینده رود و ارمند رود خروشان وجود دارد بستر مناسبی برای این فعالیت فراهم شده است.
تور رفتینگ ارمند رود به صورت تور یک و نیم روزه و تور دو روزه در فصل بهار و تابستان توسط آژانس مهراندیشان برگزار می شود. کلیه ی کادر فنی تیم از اعضای تیم ملی رفتینگ و دارای مدرک بین المللی رفتگاید می باشند. تور رفتینگ ارمند رود معمولا به مدت 5 ساعت و حدود 19 کیلومتر راه را با قایق های بادی میپیماید. در بین مسیر رفتینگ می توانید شنا و پرش از صخره را تجربه کنید.

آژانس مسافرتی مهراندیشان گروه طبیعت گردی اکوتور برگزارکننده ی تخصصی تورهای رفتینگ زاینده رود  و رفتینگ ارمند رود می باشد.

 

دیگر تورهای مشابه تور رفتینگ:
تور تنگه واشی
تور هفت آبشار و لفور
تور لرستان
تور نمک آبرود