دریاچه اوان قزوین

تور دریاچه اوان

دریاچه زیبای اوان در شمال شرقی قزوین واقع شده است.نام ان از (OW= آب + VAN= وان پر از آب) گرفته شده است که به معنای وان پر از آب است. برخی معتقدند این دریاچه باقی مانده ی یک دریاچه ی بزرگ قدیمی است.مسیر آن با الموت یکی است اما در میان راه به دو راهی برمیخورد که یکی به سمت دریاچه اوان می رود و یکی به سمت قلعه الموت که با تابلوی کوچکی مشخص شده است. پس از گذشتن از دشت های خوش آب و هوا و زیبا و مسیرهای نسبتا صعب العبور به دریاچه خواهید رسید که اگر از آخرین پیچ جاده به ان بنگرید آفتاب طورب بر آن می تابد که درخشش چون مروارید است.

آب این دریاچه از چشمه های کف آن که مدام در حال جوشش هستند تامین میشود و طبق آخرین برآورد عمق آن 6.8 متر تخمین زده شده است.آبی که از دریاچه سرریز می شود همچون رودی برای تامین زمین های کشاورزی توسط کشاورزان به کار میرود.

برای سفر به دریاچه اوان و طبیعت زیبای قزوین و قلعه تاریخی الموت می توانید از تورهای یک روزه استفاده کنید یا اینکه خودتان با یک تاکسی دربست نیز می توانید به این منطقه سفر کنید.

در کنار دریاچه سوئیت هایی برای اسکان گردشگران وجود دارد که در ایام شلوغ سال همچون تعطیلات نوروز باید از قبل نسبت به رزرو آن اقدام نمایید.

در فصل های معتدل قایق های پدالی برای استفاده گردشگران در دریاجه مستقر می باشند همچنین مکان پارک خودرو و محل برپایی چادر و سرویس های بهداشتی نیز برای گردشگران تعبیه شده است تا سفری راحت تر به این منطقه زیبا داشته باشند. برای رفن به دریاچه حتما لباس گرم ، زیر انداز و خوراکی همراه داشته باشید تا ساعت ها در کنار زیبایی این جاذبه ی طبیعی آرامش بگیرید و به تماشا بنشینید.

جالب است بدانید به دلیل ضررات زیست بومی که به این منطقه به دلیل شکار بی رویه وارد شده است این منطقه شکار ممنوع است اما با این حال گردشگران بی توجه به علائم و تابلو شکار ممنوع به ماهیگیری ادامه میدهند! به دلیل کف باتلاقی و گیاهان و رسوبات کف دریاچه و جانوذان شنا در این منطقه پر خطر و ممنوع می باشد.

دریاچه اوان هشتاد و نهمین اثر طبیعی ملی است و در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است همچنین با برافراشتن پرچم سازمان ملل و پرچم ایران در این منطقه توسط نماینده رسمی سازمان ملل دریاچه اوان به عنوان قطب گردشگری جهان اعلام شد.