اصول کمپینگ در کویر

کویر اگرچه واژه ایست که با شنیدن آن سرزمینی بی آب و علف در ذهنتان تداعی می شود اما چنین نیست و جاذبه های گردشگری کویر از غنی ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری به حساب می آیند. اگر فقط یکبار در کویر شب را با ستاره های بی شمارش به صبح رسانده باشید و طلوع خورشید را که گویی از آغوش زمین جدا می شود به تماشا نشسته باشید کویرگردی از ذهنتان به دور نیست و به خوبی ارزش این طبیعت زیبا را درک خواهید کرد. ممکن است بخواهید به کویر سفر کنید اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا سفری مطمئن و خوش را تجربه کنید.

قبل از سفر به کویر خوب است بدانیم:

اگر بار اول است به کویر سفر میکنید بهتر است با چند نفر همسفر شوید و به تنهایی به سفر نروید. البته برای سفر گروهی می توانید از تورهای کویرگردی که توسط شرکت های گردشگری ارائه می شود استفاده نمایید اما برای اینکه خودتان لذت سفر به کویر را تجربه کنید یک گروه 4 یا 5 نفره کفایت میکند تعداد بیشتر از این سبب بروز اختلاف نظر، عدم هماهنگی و سردرگمی می شود.

در فصل مناسب به کویر سفر کنید. علی رغم تصور افراد به اینکه تابستان هوا گرم است و مناسب سفر به کویر است این فصل اصلا فصل مناسبی نیست. پاییز و زمستان یا نهایتا فروردین ماه بهترنی فصول سفر به کویر هستند و دمای هوا در این منطقه مناسب است.

قبل از سفر بهتر است از شرایط جوی منطقه و لوازمی که باید در این سفر برای مقابله با سرما و گرما یا بارندگی احتمالی داشته باشید اطمینان حاصل نمایید.

اگر قصد بردن حیوانات خانگی را داربد ابدا به شما توصیه نمیکنیم چرا که ممکن است شکار حیوانات دیگر شوند.

لباس ها و لوازم مورد نیاز:

کلاه – شلوار نازک و بلند که مانع نفوذ نور خورشید شود-پبرتهن آستین بلند- کفش مخصوص پیاده روی – چاقو – جوراب ساق کوتاه و ساق بلند – لباس گرم و کاپشن- کرم ضد آفتاب و پماد سوختگی- مواد دفع کننده حشرات – زیرانداز گرم برای کف چادر  و زیر انداز حصیری برای گشت ها – جعبه کمک های اولیه

 لوازم تکمیلی:

کیسه زباله بزرگ- مواد آتش زا – سوت – سوییچ یدک خودرو

لوازم برپایی کمپ:

چراغ قوه – مواد تهیه غذا یا کنسرو- نقشه – فندک یا کبریت – کیسه خواب- پتو و بالش – به ازای هر فرد یک بطری 2 آب لیتری برای یک روز -قطب نما – میز و صندلی تاشو

 

نکات مورد توجه:

درست است زیبایی کویر با خلوت و سکوت کامل میگردد با این حال سعی کنید محلی را برای کمپینگ انتخاب کنید که فاصله ی کمی نسبت به سایر کمپ ها داشته باشد.

برای ایجاد کمپینگ در محل هایی همچون دریاچه نمک که بافتی شکننده دارد استفاده نکیند چرا که ضررات زیست محیطی زیادی به منطقه وارد میکند.

ضمن در نظر گرفتن جهت وزش باد ، زمین های سفت را برای برپایی کمپ انتخاب نمایید.

دمای هوا در شب پایین و در روز بالا میرود در کویر اختلاف دما به طرز قابل توجهی احساس می شود.

آب از مایحتاج اساسی شما در سفر به کویر است به حد کافی با خود آب به همراه داشته باشید.

چادرهای روشن باعث عبور گرما از خود می شوند در انتخاب رنگ و جنس چادر دقت نمایید.

سوخت اضافی برای خودرو همراه داشته باشید و قبل از سفر از پر بودن  باک خود اطمینان حاصل نمایید.

برای تهیه ی آتش از گیاهان کویر استفاده نکنید چرا که ضربه ی بزرگی به حیوانات منطقه وارد می شود. آتش را با چوب و مواد اتش زایی که همراه آورده اید و در ظرف مخصوص برپا کنید.

در روز دمای هوا در کویر بالاست و آفتاب به صورت عمود میتابد اگر در روز چادر را ترک میکنید دو طرف ان را باز بگذارید تا هوا در گردش باشد تمرکز گرما در یک نقطه ممکن است منجر به آتش سوزی شود.

کویر زیستگاه حیواناتی نظیر مار و مارمولک و… است به این حیوانات صدمه نزنید خیلی از این حیوانات در معرض انقراض قرار دارند. اگر به محل زندگی آن ها بیش از حد نزدیک شوید با خطر گزیدگی از سوی این حیوانات روبه رو خواهید شد.

 

قبل از ترک منطقه کویری:

اگر در محل آتش افروخته اید ان را خاموش کنید تا به حیوانات صدمه ای وارد نشود.

زباله های خود را در کیسه هایی که همراه خود برده اید جمع کنید و از مجل دور کنید.

سخن آخر:

اگر تا بحال به تجربه سفر به کویر را داشته اید یا تجربه ی خاصی در این زمینه دارید خوشحال می شویم آن را با ما یا دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.